Ako sa vyrába oblečenie s vlastnou potlačou?

Technológie a možnosti potlače textilu

Šijeme pre vás od
2017

Mať oblečenie, ktoré ukazuje, kam alebo ku komu patríte, je skvelé. A ak to stále vyzerá naozaj dobre, je to výhra!

V okamihu, keď sa rozhodnete (a je jedno, či chcete tričko pre domáce zvieratko, deti alebo tím), začnete hľadať možnosti, ako ho vyrobiť. Poďme sa teda pozrieť na to, aké sú súčasné technológie potlače oblečenia a ktoré z nich používame, aby sme zabezpečili, že vždy dodáme len funkčné oblečenie najvyššej kvality. Pretože len to najlepšie je dosť dobré.

Sublimácia textilu - výroba športového oblečenia

Sublimačná potlač textilu

Sublimačná metóda znamená, že vybraný motív sa vytlačí na sublimačný papier. Ten sa položí na tkaninu a termolýzou sa atrament vyparí z papiera priamo do vlákien, čím sa stane ich súčasťou. Týmto spôsobom možno tlačiť jednoduchú aj veľmi zložitú grafiku – dokonca aj veľmi kvalitné fotografie. Pokiaľ máte oblečenie, budete mať aj tlač. Nič nepraská, nič sa nelúpe, farby neblednú. Tento typ tlače je najvhodnejší pre umelé vlákna, t. j. polyesterové tkaniny. Bavlnu nie je možné sublimovať.

Je možné sublimovať aj hotové oblečenie (logá, znaky, čísla, vlajky, fotografie, obrázky, …), ale nie je možné mať potlač po celom povrchu až po okraje. Alebo sa biela látka sublimuje a potom sa z nej vyrába oblečenie. Na tlač možno použiť celú škálu farieb vrátane neónových (alebo fluo).

A áno, hádate správne. Je to typ technológie, ktorú sme zvolili na výrobu funkčného oblečenia. Vytlačte odev v jednotlivých častiach, ktoré tvoria vzor. Takto môžeme potlačiť každý milimeter odevu až po okraj, takže grafika na seba nadväzuje. Potom vystrihneme jednotlivé časti a naše úžasné krajčírky z nich vytvoria skvelé dresy na mieru. Viac informácií o výrobnom procese nájdete tu.

Vďaka sublimácii dokážeme splniť všetky vaše potreby v oblasti športového oblečenia na mieru a zabezpečiť, aby ste vy a váš tím mali funkčné tričká, tielka, mikiny, legíny a ďalšie výrobky v prvotriednej kvalite.

Prečo sa teda uspokojiť s priemerom, keď môžete mať to najlepšie? ❤️

Iné metódy potlače odevov

Potlač odevov fóliou (termotransfer)

Zdroj: https://www.reddit.com/r/NoStupidQuestions/comments/cpkhhg/whats_the_plasticy_material_on_tshirts_that/

Termotransferová flexotlač na textil (nažehľovacia fólia)

Možno ho umiestniť na funkčné aj bavlnené oblečenie. Požadovaný motív sa vystrihne do jednofarebnej fólie (Flex) a potom sa na oblečenie nažehlí termolisom. Motív nemôže byť príliš detailný/výtvarný, pretože tieto motívy sa nedajú vyrezať do fólie. Ak je motív viacfarebný, je vyrobený z viacerých fólií. Výhodou je rýchlosť výroby (používajú sa už hotové textílie) v menšom počte kusov. Nevýhodou je nemožnosť vytvárať farebné prechody alebo detailné obrázky. Nie je možné potlačiť celý povrch textílie, tiež krátka životnosť tohto typu potlače (veľmi často praská a postupne sa odlupuje). Potlač je ďalšou vrstvou na oblečení a je to vidieť. Je vhodný najmä na jednoduché motívy, texty a logá. Po vyžehlení je okolo povrchu lisu vidieť „rám“.

Digitálna potlač textilu

Zdroj: https://teespy.com/blog/find-right-printing-company/

Digitálna potlač textilu

Tento typ potlače sa používa aj na hotové odevy. Jeho najväčšie využitie je napr. pri tlači fotografií. Na textílie možno aplikovať plnofarebné obrázky, zložité motívy/textúry a farebné gradienty. V porovnaní s termotransferovou tlačou nie je okolo potlačenej plochy viditeľný „rám“, lepšie splýva s potlačeným textilom. V prípade tlače na tmavé oblečenie je potrebné najprv naniesť bielu vrstvu a potom na ňu preniesť ostatné farby, aby lepšie vynikli. Medzi nevýhody tohto typu potlače môžeme zaradiť krátku životnosť (aj keď musíme uznať, že je oveľa lepšia ako termotransfer) – potlač sa časom opotrebuje a skutočnosť, že nie je možné potlačiť celý povrch odevu.

Sieťotlač textilu

Zdroj: https://www.acmeprintinginc.com/acme-printing-buys-new-screen-printing-press/

Sieťotlač textilu

Sieťotlač je metóda tlače, pri ktorej sa farba prenáša na povrch potlačeného materiálu pomocou sita a rámu. Medzi výhody sieťotlače patrí vysoká kvalita a reprodukcia farieb, možnosť tlačiť na rôzne materiály a trvanlivosť. Nevýhodou sú vysoké náklady na výrobu rámu a obrazovky pre každú farbu a obmedzená schopnosť prenášať jemné detaily a fotografie s vysokým rozlíšením. Sieťotlač je ideálna na vytváranie jednoduchých motívov s jednofarebnými motívmi na bavlnenom oblečení.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share